Saintpaulia

kytky, kytky a kytky
Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » čtv 20. srp 2015 17:28:18

Olginko, já mám asi 6 květů a všechny úplně bílé. U ní ještě počkám, až se rozvinou zbylá poupata. Když se nepolepší, čeká ji maximálně to, že půjde o patro níž ke tchyni, které se moc líbí :), na internetu je taky mnoho fotek rostlinek, které vykvetly do bíla, a jen málo těch pěkně pocákaných červenou.

Ale roste opravdu šíleným tempem, je u mě měsíc a půl (?) a už je tu největší.

LE-Vzbitye Slivki.jpg
LE-Vzbitye Slivki

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » čtv 20. srp 2015 21:10:02

Tak se koukni na tu moji, má sice poslední květy, ale ostatní byly úplně stejné. Je to ta stejná rostlina z předchozí fotografie.

LE-Vzbitye Slivki
LE-Vzbitye Slivki.jpg
LE-Vzbitye Slivki.jpg

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » čtv 20. srp 2015 21:38:35

Nicky, LE-Vzbitye Slivky ale nemá být "pocákaná červenou". Na to pozor. Ona má mít totiž jemně malinový okraj. Ty pocákané jsou sporty.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » čtv 20. srp 2015 21:48:48

Miško, jé, děkuji za upozornění. Většinou se u prodejů objevuje právě ta známá fotka sportu... už je mi trochu jasné, proč: http://fialochka.rx22.ru/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a. Asi to bude hodně nestálá varieta, co?

Uživatelský avatar
Olginka
Příspěvky: 623
Registrován: úte 20. zář 2011 8:53:21
Bydliště: Děčínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Olginka » čtv 20. srp 2015 21:49:58

Souhlasím s Míšou, tohle je foto přímo od šlechtitelky.

LE-Vzbitye Slivki.jpg

Nicky, jestli chceš tu tmavší, měla by mít červený rub listů. Pak je to sport.

Uživatelský avatar
Miška
Příspěvky: 615
Registrován: pon 11. úno 2013 21:06:45
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Miška » čtv 20. srp 2015 21:56:55

Nicky, já myslím, že se více objevuje ta pocákaná, protože je prostě krásná. Nikdo pak už nepátrá po tom, zda kvete standardně, prostě chce mít tu nádherně žíhanou. Je spousta pěstitelů, kteří si neověřují popisy.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » čtv 20. srp 2015 23:38:22

Přiznávám, že když Olginka zveřejnila seznam přebytků, jen jsem to narychlo naházela do Googlu, neměla jsem zrovna čas. A k této už jsem se pak pořádně nevrátila.

Určitě by se mi líbila ta tmavší, moje má rub světlý. Budu ji tedy okukovat u tchyně, aspoň jí tam něco pokvete :), pak dám vědět, jestli se ten růžový lem objevil, ona tam má chladněji.
Momentálně čekám pár větších zásilek lupení, takže ani to Raskolotoe Nebo řešit nebudu (shánět znova), třeba časem, až se z té hlíny zase vyhrabu.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 1:29:05

Pěkný večer,
nedá mi to, tohle musím nasdílet: http://www.ebay.com/itm/191664851678?_t ... EBIDX%3AIT ... kdyby jen pánové a dámy z Humaka tušili...! :9409:

Uživatelský avatar
Packa
Příspěvky: 11379
Registrován: úte 02. bře 2010 11:21:27

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Packa » pon 24. srp 2015 7:24:01

Nicky, to je pěkná cena. :6414:

Uživatelský avatar
Babetta
Řád vděčné kočky
Řád vděčné kočky
Příspěvky: 8030
Registrován: stř 17. bře 2010 22:15:38
Bydliště: Břidličná
Kontaktovat uživatele:

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Babetta » pon 24. srp 2015 8:34:44

Nikol, to je nářez, co?

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod HankaP » pon 24. srp 2015 10:19:23

No, nářez to je... všeho všudy 6 rostlin na světě, navíc je fakt hezká, originální, s tou hvězdičkou a tříbarevná. (Nechtěla bych ji ani zadarmo, já, známý ničitel... to bych si nemohla vzít na svědomí. :-/)

Jenner zároveň prodala ještě další čtyři:

eBay - chiméry.jpg

A Humako...? Je to velkoproducent, za jednu tuhle prodá 70 svých chimér za stovku - a "vyrábí je na běžícím pásu", rozhodně na nich netratí... A jsou díky němu dostupné, dá se na nich učit, experimentovat, a moc to nebolí... všechno má svoje místo... :-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 10:26:01

Hani, není pravda, že tohle je sport od Humako Oriental? To mě na tom právě dostává nejvíc.

O těch zbylých čtyřech vím, zrovna jsem uspávala, tak jsem tady u těch aukcí seděla, když končily. A to ještě nikdo neví, že Jenner má těch rostlinek více a když se nějaká vydraží za určitou cenu, posílá další nabídky i dalším lidem v pořadí za cenu o chlup nižší. U té 8E Danse Macabre tedy asi ne, když píše, že to je jedinkrát na eBayi. U ostatních ano. Alespoň mně tedy nabídka přišla.

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod HankaP » pon 24. srp 2015 10:43:27

No a co, že je to sport zrovna od Humaka? Prostě se urodil někde jinde... :-)

A "druhá šance" je na eBayi normální věc, když má prodejce víc kusů a je dalšími v pořadí nabídnuta dobrá cena (dává se za cenu, kterou ten který dražitel nabídl jako svou nejvyšší), nebo když už chce třeba doprodat... - to je jedna z běžných funkčností, které má prodejce na eBayi automaticky k dispozici.
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 11:18:35

Tak když je to ten samý květ, jako byl na Orientalu, není úplně tak těžké z toho "vyšlechtit" novou rostlinku, ne?

Jo, na eBayi též prodávám a o druhé šanci vím. Jen jsem netušila, že se to běžně používá i takto, já používala, když výherce dělal mrtvého brouka a výhru jsem mu stornovala. Takhle je to o poznání výhodnější než dělat dvě aukce. Člověk se neustále učí...

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 12:35:03

Aby mi bylo dobře rozuměno - nemám nic proti Jenner (i když v osobní korespondenci se nezachovala úplně fér), jsem sobecky ráda za každého, kdo se věnuje množení chimérek, a že se jí povedlo hezky vydražit, není (až na tu jednu) zas tak neobvyklé, minule tam bylo třeba Yukako tuším kolem 1300. Jen u té jedné tu originalitu moc nechápu - přece teď někomu prodá (a v minulosti taky prodala?), a už nemá ponětí, kolik rostlinek z ní dotyčný vypěstuje a pošle dál... tak jak je možné vědět počet rostlinek ve světě přesně na kusy? Za pár let může být taky naprosto běžná, pokud se jí ujme někdo, kdo ji bude úspěšně množit (a to mu těžko zakáže).

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Čo nám práve... (slina přinese :-)

Příspěvekod HankaP » pon 24. srp 2015 13:26:38

Tak za prvé chiméra se NIKDY nešlechtí, takže ani "nešlechtí", na začátku je vždycky jen a jen náhoda, hříčka přírody :-) - a jestli ta odrůda má k tomu sklony a Humako to evidentně ví, když předvádí na fotce chimérovitý květ (mimochodem ale zdaleka ne tak zajímavý), tak se možná i snaží chiméru stabilizovat a namnožit, kdo ví - a Jenner byla (v malém) rychlejší, úspěšnější... co naděláš. Jako chiméra se to zatím pokud vím neprodává, tak jestli měla štěstí na extra sportovce... - z jednoho jiného květu na rostlině taky nikdo nemá zaručené, že to vyjde.

Prostě se jí zadařilo, její chiméra se líbí a lidi jsou žhaví mít unikát. Proč se čertíš? :-) Jsi evidentně ochotná za to ty peníze dát a nejsi sama - nebo máš pocit, že by to měla povinně prodat za lidovku (a komu?), když ten původní "materiál" od Humaka tak koupila? To je přece nesmysl... Cenu dělá množství nabídky versus zájem kupujících - nemám přehled, jestli a kolik jich prodala, ani jestli ona má přehled o případném množení u nových majitelů, takže to nemohu hodnotit - ale ano, až bude tahle chiméra za pár let "taky naprosto běžná", zájem a tím i cena přirozeně taky klesne. :-D
Nota bene v aukci je jen na přihazujících, na kolik jsou ochotni ji pustit. Co vyčítáš prodejci?
:6422:
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 14:07:14

Hani, nezlob se, ale mám pocit, že se tak trochu čertíš a chytáš za slovo ty...

Nevím, kde jsi přišla k domněnce, že jsem ochotná za to ty peníze dát... nejsem. Z doslechu vím, že fotky přibarvuje, 8E Danse Macabre mě nelákala, ani když jsem si projížděla její seznam nabízených chimér, ani tehdy, kdy byla vystavena na eBayi, ani v době, kdy skočila na 3500 Kč a rozhodně ne za 7000. Koukám spíše po těch "oficiálních / zajetých" varietách. Sice vypadá pěkně, ale originální pro mě není o nic víc, než třeba sladká IM-Chimpy, patrně vznikla i stejným způsobem.
Nejsem jediná, komu výsledná cena zkrátka vyrazila dech, omlouvám se, že jsem sem tuhle pro mě zajímavou věc nasdílela (už jsem tu viděla podobné sdílení výsledných cen u jiných druhů rostlinek a to bylo OK...), už se to nestane a můžeme dále konverzovat o počasí. Debatami o tom, kolik co může a nemůže stát a proč, beztak jen ztrácíme čas. Cenu určuje trh a zrovna eBay je v tomhle dosti vrtkavý, tentokrát se povedlo.

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 14:17:35

Abych Ivance nebrala zásluhy... jí zasportovala rostlinka Chimpansy a vytvořila chimérovitý květ, který se jí podařilo dále namnožit. 8E Danse Macabre vzešla z rostliny, kde už ten chimérovitý květ byl, jen bylo potřeba ho namnožit. Tedy je tam o tu hříčku přírody méně. Krásné jsou každopádně obě, a když za ně někdo bude chtít dát tolik peněz, kolik bere měsíčně žena se dvěma dětmi na mateřské, jen do toho. Ale divit se snad můžeme vždycky, nebo ne?

Jinak je u nás konečně slunečno, vcelku teplo, ale fouká takový vítr, že opět sedíme doma...

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Saintpaulia

Příspěvekod HankaP » pon 24. srp 2015 15:36:48

Nikol, povídání o počasí mě nebaví o nic víc, než tebe :-) - ale když se bavíme o něčem jiném, tak je to zase špatně a už takové téma nikdy nenadhodíš? To si přece sama protiřečíš...? Téma jsi nadhodila, tak si o něm povídáme - říkáme si své názory - nebo co jsi čekala?

Já se rozhodně nečertím, já si povídám ráda, když je o čem. Že mají lidi různé názory je snad dobře, ne? Kdyby lidi neměli různé názory a vzájemně je neprobírali, tak se lidstvo asi ještě nevyhrabalo z jeskyně (tím nechci říct, že zrovna tahle debata je nějak světoborná :-).

1. Že ty jsi ochotná ty peníze dát nebylo myšleno konkrétně k téhle jedné chiméře - prostě se to jen vázalo k tomu, kdo může za výslednou cenu - jestli ten, kdo prodává (vyvolávací cena byla mimochodem 0,99 libry ;-), nebo ten, kdo má takovou touhu koupit.

2. Prakticky KAŽDÁ "oficiální / zajetá" odrůda, ať chiméra nebo nechiméra, byla jednou ta jedna první rostlinka - semenáček nebo sport, který někdo podchytil a rozmnožil (výjimkou je jen pár odrůd, o kterých je známo, že sportují opakovaně do stejné podoby, takže těch "prvních" je víc)...
A všechny chiméry (tedy ten první jedinec nebo alespoň květ) jsou náhoda - prostě nejdou vyšlechtit programově. Jestli chimérovitý květ "už tam byl", nebo vykvetl až doma, fakt není rozdíl - zásluhu na vzniku nové odrůdy-chiméry má v každém případě příroda a pak ten, kdo to rozmnožil, zavedl do kultivace.

3. Divit se můžeme, a taky že se divíme (a taky závidíme, a taky jsme nas..ní, že my si to dovolit nemůžeme a ty ceny lezou a lezou :-/ - to není jenom u chimér, ani jenom u fialek - mimochodem před třemi týdny Arabian Night (Sorano) za 1300 Kč, EK-Mulen Ruzh a LE-Karusel' po 1080)...
Já se jenom ohrazuju proti tomu, že by za to mohl nestydatý prodejce... ;-)
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Nicky
Příspěvky: 76
Registrován: ned 26. dub 2015 17:46:45
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Saintpaulia

Příspěvekod Nicky » pon 24. srp 2015 20:26:16

Hani, já se prostě nechci hádat, to je vše. Ani jedna nevíme, jak ta druhá co myslí, proto to nechci dál pitvat do detailu. Nechtěla jsem, aby to vyznělo tak, že za to může Jenner... jen za sebe mi třeba ta 8E Krakatau přijde originálnější / je za ní "víc práce a štěstí". Souhrnně tedy: udivuje mě, že zrovna za tuhle chiméru dá někdo takový balík, když její květ byl k vidění už na kytce od Humaka, ale ano, je to čistě jeho věc.

Mileráda bych se bavila o jiných věcech, ale upřímně nevím, zda se po některých úkazech mám ještě pídit... připadám si jako pitval největší. Dneska jsem pro změnu našla na jedné rostlince (všeho všudy 2 cm velká odnož bez kořenů pouze se dvěma listy velikosti sotva zrnka čočky, kterou jsem před dvěma dny odlomila od mateční rostliny a píchla do substrátu) pupen, který raší zprostřed listu. Tak si říkám, jestli ta naše studniční voda není třeba radioaktivní, když na půlce kořenících lupenů ve skleníčku rostou rozetky přímo na lupenu, místo ze stonku v substrátu, dvojčecí listy už tu mám na třech různých rostlinách (LE-Luntik, Mac's Southern Springtime a Rob's Lucky Penny)... že mi RS-Kankan sám od sebe hojně vyvádí děti na květních stvolech už mě až tak neudivuje, jen kdyby se do toho chtělo taky chimérám. :)