Gloxinia

kytky, kytky a kytky
Uživatelský avatar
petrei
Příspěvky: 98
Registrován: stř 28. kvě 2014 20:01:58
Bydliště: Ledčice
Kontaktovat uživatele:

Gloxinia

Příspěvekod petrei » sob 01. srp 2015 14:57:11

Překvapilo mě, že tu nebylo téma Gloxinia. Musel jsem ho založit, abych mohl ukázat G. erinoides ze semínek od Brazilplants Mauro. Je to pidi rostlinka s pidi kvítky.

Gloxinia erinoides.jpg

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Gloxinia

Příspěvekod HankaP » sob 01. srp 2015 16:49:53

... a s puntíkatými listy.
V botance ji mají, ale já jsem ji ještě nikdy nenačapala rozkvetlou. :-/ A je to tam pořád takový prcek, vždycky najdu sotva pár lístků, ani se mi nezdá, že by se nějak rozrůstala...
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Gloxinia

Příspěvekod Evuška » ned 02. srp 2015 13:18:14

I kdybych TO někde náhodou viděla, neřekla bych, že je to gloxínie. :12577:

Uživatelský avatar
HankaP
administrátor
Příspěvky: 4592
Registrován: čtv 03. pro 2009 3:55:29
Bydliště: Praha

Re: Gloxinia

Příspěvekod HankaP » ned 02. srp 2015 23:22:51

No jo, protože máš představu o gloxínii zkreslenou tou "tzv. gloxínií", "floristickou gloxínií", která ve skutečnosti není gloxínie, ale sinningie... :-)

To vzniklo tak, že když ji někdy kolem roku 1815 v jihovýchodní Brazílii objevili a přivezli do Londýna sběrači, kteří pracovali pro Královskou botanickou zahradu v Kew, Joachim Conrad Loddiges, majitel velkého prestižního zahradnictví na předměstí Londýna ji v roce 1817 představil veřejnosti v katalogu rostlin The Botanical Cabinet, který právě toho roku začal vydávat jeho syn George, a pojmenoval ji Gloxinia speciosa - mylně ji zařadil do rodu Gloxinia díky podobnosti jejích zvonkovitých květů s už dříve známou rostlinou Gloxinia perennis (z jeho prodejního katalogu z roku 1820, který se dochoval, je známo, že je měl v prodeji obě dvě)... A stejně tak i první známé botanické popisy (z téhož roku, kdy byla představena veřejnosti, tedy 1817) jsou pod názvem Gloxinia speciosa.

"Gloxínie" se vcelku rychle rozšířila, stala se součástí mnoha sbírek, už v 19. století byla vyšlechtěna celá řada kultivarů (doslova je psáno, že v 19. a zač. 20. stol. byly pojmenované a prodávaly se "stovky kultivarů"!), a tak se jméno tak vžilo, že i když byla rostlina přeřazena do rodu Sinningia coby Sinningia speciosa už v roce 1877, tj. po 60 letech, říká se jí gloxínie ještě i teď, po dalších skoro 140 letech od přejmenování...

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3676262/)

Gloxinia (Sinningia) speciosa.jpg
První známé zobrazení S. speciosa - autor ilustrace George Loddiges

Gloxinia perennis_13.jpg
Gloxinia perennis
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) je věcný rozhovor nad tématem, jehož cílem není rozhodovat, ale věc pečlivě rozebrat z různých stran, shromáždit argumenty a připravit půdu pro rozhodnutí.
korektor.cz

Uživatelský avatar
Evuška
Příspěvky: 10028
Registrován: úte 02. bře 2010 16:08:00
Bydliště: Poděbrady

Re: Gloxinia

Příspěvekod Evuška » pon 03. srp 2015 10:37:46

Hani, díky za objasnění.
Ale stejně to nepoznám. :-)